Elewacje wentylowane

Elewacje wentylowane
SikaTack Panel System

Niewidoczne klejenie płyt elewacyjnych w fasadach wentylowanych

[tagline_box backgroundcolor=”” shadow=”yes” shadowopacity=”0.1″ border=”1px” bordercolor=”” highlightposition=”left” content_alignment=”left” link=”” linktarget=”_self” button_size=”small” button_shape=”square” button_type=”flat” buttoncolor=”” button=”” title=”” description=”Istnieje wiele sposobów łączenia okładzin elewacyjnych z metalowym rusztem nośnym. System SikaTack Panel pozwala projektantom na realizację dowolnych projektów, dzięki zastosowaniu niewidocznego systemu mocowania paneli. Elastyczność systemu SikaTack Panel połączona z dobrą przyczepnością do powierzchni różnego rodzaju paneli, kompensuje naturalne ruchy związane z rozszerzalnością termiczną różnych materiałów budowlanych, gwarantując trwałość zamocowania różnorodnych typów płyt elewacyjnych.” animation_type=”0″ animation_direction=”down” animation_speed=”0.1″ class=”” id=””][/tagline_box]

 

tackpanel1System niewidocznego klejenia płyt elewacyjnych SikaTack Panel System
Ten pomysłowy i prosty system oferuje zarówno projektantom jak i wykonawcom wiele korzyści w porównaniu do mechanicznych sposobów niewidocznego montażu płyt elewacyjnych w fasadach wentylowanych.

SikaTack Panel System jest odpowiedni do mocowania na elewacji:

 • kompozytu
 • materiałów ceramicznych
 • laminatu wysokociśnieniowego HPL
 • płyt włóknisto-cementowych oraz wielu powierzchni metalowych i powlekanych proszkowo.

 

tackpanel_system

System tworzą:

 • Sika Cleaner 205
  Preparat do przygotowania powierzchni – promotor adhezji i ogólny odtłuszczacz przeznaczony dla nieporowatych powierzchni rusztu i płyt okładzinowych.
 • SikaTack Panel Primer
  Jednoskładnikowy, epoksydowo-poliuretanowy podkład pod klej. Tworzy czarną, odporną na promieniowanie UV powłokę oraz poprawia przyczepność kleju. Nadaje się do stosowania na podłoża gładkie jak i porowate.
 • Taśma dwustronna SikaTack Panel Tape
  Taśma o grubości 3 mm, w czarnym kolorze, z pianki polietylenowej o zamkniętej strukturze komórek. Stosowana do wstępnego mocowania płyt elewacyjnych do czasu utwardzenia się kleju SikaTack® Panel. Zapewnia również uzyskanie odpowiedniej, równej, 3 mm warstwy kleju jako optymalnej dla kompensacji ruchów termicznych materiałów okładzinowych, oraz maskuje ścieżki kleju, które stają się niewidoczne w szczelinach dylatacyjnych.
 • Klej SikaTack Panel
  Jednoskładnikowy, utwardzany dostępem wilgoci atmosferycznej klej poliuretanowy, barwy kości słoniowej. Wytrzymały na ekstremalne obciążenia dynamiczne i skrajne warunki klimatyczne. Dostępny w opakowaniach miękkich 600 ml. Utwardzony staje się trwale elastyczny, przez co kompensuje rozszerzalność termiczną różnych materiałów budowlanych. Eliminuje naprężenia zmęczeniowe w miejscach mocowania płyt i zapobiega tworzeniu się mostków termicznych.

Elewacje wentylowane – montaż

Elewacje wentylowane - montaż sikatack panel

Montaż elewacji:

 • Ramę nośną i powierzchnię płyty w miejscu klejenia należy zmatowić materiałem ściernym, a następnie starannie odtłuścić przy użyciu Sika Cleaner 205 (tylko powierzchnie nieporowate). Pozostawić do wyschnięcia (ok. 30 sek.)
 • Powierzchnię płyty w miejscu klejenia, oraz profil konstrukcji wsporczej pokryć cienką warstwą podkładu SikaTack Panel Primer. Pozostawić do utwardzenia się materiału – ok. 30 minut (powierzchnia pozostaje aktywna nie dłużej niż 8 godzin).
 • Na pokryty podkładem profil konstrukcji nośnej przykleić taśmę SikaTack Panel Tape. Taśma ta zapewnia tymczasowe mocowanie do czasu utwardzenia się kleju, zapewnia odpowiednią jego grubość i maskuje ewentualny wypływ nadmiaru kleju.
 • Używając wyciskacza z odpowiednio przyciętą końcówką nanieść trójkątną ścieżkę kleju SikaTack Panel na profil wsporczy wzdłuż taśmy (od strony wewnętrznej licząc od krawędzi płyty). Pomiędzy taśmą a ścieżką kleju należy zachować odległość co najmniej 10 mm.
 • Usunąć zabezpieczenie z górnej części taśmy.
 • Jeżeli projekt przewiduje ukrycie poziomych dylatacji za pomocą pasków maskujących, należy je umieścić w odpowiedniej pozycji usuwając wcześniej w tych miejscach fragmenty ochronnej taśmy dwustronnej.
 • Bezzwłocznie mocować płyty okładzinowe na świeżo wyciśnięty klej SikaTack® Panel. W chwili, gdy płyta zostanie ustawiona w odpowiednim miejscu, mocno docisnąć do pozycji, w której zapewniony jest kontakt całej powierzchni taśmy dwustronnej z mocowanym elementem.
 • Montaż wszystkich klejonych elementów powinien być zakończony w czasie nie dłuższym niż 10 minut od nałożenia ścieżki klejowej. Dla uzyskania żądanych przerw dylatacyjnych
  można użyć odpowiednich podkładek dystansowych. W przypadku ciężkich elementów może być konieczne dodatkowe ich podparcie.
 • Po uzyskaniu wstępnej wytrzymałości kleju, należy usunąć wszelkie bloczki dystansowe i podkładki.